ŻYWA LEKCJA HISTORII

11 grudnia 2018 r. do naszej szkoły przyjechali dwaj tajemniczy goście. Przywieźli wiele rekwizytów, map i  przeprowadzili z klasami IV-VIII nietypową i ciekawą lekcję historii.

Lekcja rozpoczęła się od tego, że panowie przedstawili uczniom sytuację Polski przed I rozbiorem. Zaprezentowali kłótnie szlachty. Wspomnieli o sąsiadujących z Polską państwach, które, w czasie, gdy Rzeczpospolita pogrążała się w chaosie,  powiększały i  zbroiły swoje wojska. Doprowadziło to  w 1772 roku do I rozbioru Polski. Dokonały go Rosja, Austria i Prusy, co bractwo Kerin zaprezentowało z udziałem dzieci.

Następnie prowadzący opowiedzieli o II rozbiorze Polski. Chcąc zaprezentować Powstanie Kościuszkowskie, przebrali ochotnika za kosyniera i dali mu broń. Niestety, powstanie nie powiodło się i doszło do III rozbioru Polski.

Pod koniec spotkania przybliżyli postać Józefa Piłsudskiego. Przedstawili jego dzieciństwo i okres szkolny, omówili jego zasługi i zacytowali najważniejsze myśli. Spotkanie zakończyło się przypomnieniem dnia 11 listopada 1918, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną niepodległość.

Nasi goście po raz kolejny przenieśli uczniów  w ważne momenty naszej historii, opowiadając o nich w  przystępny sposób. To była bardzo ciekawa lekcja historii, już czekamy na spotkanie za rok.